Ha nem vigyáz, Önt is megzsarolhatja a telefonja

A Lockdroid nevű zsarolóprogram alapjaiban forgatja fel az androidos mobil készülékeket, és azokon helyreállíthatatlan károkat képes okozni.
 

A felhasználókat zsaroló programok egyre inkább az okostelefonok és a táblagépek világába is betőrnek. A módszereik és a céljaik tekintetében sok mindent ellestek a PC-s társaiktól, amelyek vagy a számítógépek zárolásával vagy fájlok titkosításával igyekeznek elérni, hogy a felhasználó váltságdíjat fizessen. A kiberbűnözőknek nem kellett sok idő annak felismeréséhez, hogy az ilyesfajta károkozásaikat mobilokon is végre tudják hatjani. Az eddig megjelent, mobil zsaroló programok leginkább az androidos felhasználók idegeivel játszottak, és ez a Lockdroid nevű kártevő feltűnésével sem változott. 

A Symantec biztonsági kutatói által felfedezett kártékony program többféle módon igyekszik rávenni a felhasználót arra, hogy fizessen. Vagyis nem kizárólag arra alkalmas, hogy a mobilokon fellelhető állományokat titkosítsa. Emellett esetenként zárolja a készüléket, vagy törli annak tartalmát a gyári beállítások visszaállítására alkalmas funkció segítségével. További nagyon kellemetlen tulajdonsága, hogy képes a PIN-kódok megváltoztatására, amivel ellehetetlenítheti a készülékhez való hozzáférést. Összességében tehát adatokat semmisít meg, és akár teljes mértékben használhatatlanná teheti a készülékeket. Mivel a zsaroló programoknak valamilyen úton-módon el kell érniük, hogy a felhasználó értesüljön a váltságdíj fizetésének módjáról, ezért az elsődleges céljuk általában nem a készülékek teljes zárolása. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a Lockdroid akár erre is képes.

Alattomos jogosultságszerzés

Martin Zhang, a Symantec kutatója a Lockdroid egy nagyon trükkös technikájára hívta fel a figyelmet. A kártékony program teljes körű működéséhez szükség van arra, hogy a károkozó úgynevezett "device administrator" jogosultságot kapjon a felhasználótól. Mindezt azonban nem olyan módon igyekszik megszerezni, hogy egyszerűen megjeleníti az Android erre a célra szolgáló engedélyező felületét. Ehelyett egy olyan ablakot nyit meg, amely minden más ablakot elfed. Egy többlépcsős dialógus során végül a felhasználóval közli, hogy a telepítés sikeres volt, és kattintson a "Continue" gombra. Ha ezt megteszi a felhasználó, akkor valójában a háttérben lévő engedélyező ablak "Activate" nyomógombjára bök rá, ami pont elég ahhoz, hogy emelt szintű jogosultságok birtokába kerüljön a kártevő. 


Forrás: Symantec

Fontos megjegyezni, hogy ez a jogosultságszerzési trükk kizárólag az Android 5.0 előtti kiadásainak esetében működik, mivel az Android az 5-ös verziótól kezdve nem teszi lehetővé az engedélyező ablak elfedését. Ugyanakkor ez a csalókat nem igazán készteti meghátrálásra, mivel még így is az androidos eszközök kétharmadát potenciális áldozataik sorában tudhatják.

A Lockdroid jelenleg egy Porn 'O' Mania nevű, felnőtt tartalmakkal kecsegtető alkalmazás formájában terjed. Ez a mobil app a hivatalos Google Play áruházban nem található meg, kizárólag nem megbízható alkalmazásáruházakban, illetve különböző torrent oldalakon keresztül ütheti fel a fejét. Ezért a Symantec ismét hangsúlyozta, hogy nem célszerű mindenféle áruházból alkalmazásokat letöltögetni. Ehelyett a Google Play körültekintő használata javasolt, miközben a mobilbiztonsági szoftverek bevetését is célszerű szem előtt tartani.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség