Galád társat talált magának a Petya vírus
A Petya zsaroló program készítői nem nézték jó szemmel, hogy a szerzeményük sok esetben hatástalan. Így aztán egy másik kártékony programmal erősítettek.
A Petya zsaroló program először márciusban ütötte fel a fejét. A célja az volt, hogy a felhasználóktól váltságdíjat követeljen azáltal, hogy használhatatlanná tette a számítógépeket. Sok más társától eltérően nem a fájlok egyenkénti titkosításával okozott károkat, hanem azzal, hogy a merevlemezen a fájlrendszer manipulálásával ellehetetlenítette a Windows betöltődését. Ez esetekben a felhasználó az operációs rendszer helyett egy olyan üzenettel találta magát szemben, amelyen 0,99 bitcoint követeltek tőle azért, hogy a PC-je újra elindíthatóvá váljon.
A Petya azonban több gyenge pontot is tartalmazott, amelyeket a víruskutatók ki tudtak használni ahhoz, hogy védelmi megoldásokat, illetve helyreállító eszközöket fejlesszenek ki. A károkozó térhódítását az is gátolta, hogy a fertőzés kezdetekor a felhasználónak emelt szintű jogosultságokat kellett adnia a programnak, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy megjelent az UAC dialógusablak. Amennyiben ezt a felhasználó jóváhagyta (vagy a felhasználói fiókok felügyeletét korábban kikapcsolta), akkor a kártevő előtt szabaddá vált az út. Ellenkező esetben azonban nem tudott fertőzni, ami nyilvánvalóan bevételkiesést okozott a zsarolók számára. Aztán megérkezett a megújult Petya...
A "B"-terv
A Petya legújabb variánsa elsősorban abból a szempontból fejlődött, hogy nincs szüksége emelt szintű jogosultságokra ahhoz, hogy komoly károkat idézzen elő. Noha az eredeti funkcionalitással rendelkező Petya kód továbbra is jelen van, és még mindig megjeleníti az UAC-figyelmeztetést, de akkor sem esik kétségbe, ha a felhasználó nem engedélyezi a futását. Ekkor ugyanis tovább folytatódik a fertőzési folyamat a Mischa nevű zsaroló program bevonásával. Vagyis a Petya egy másik károkozót is hordoz, amely B-tervként szolgál.
Prémium előfizetéssel!
-
A Java hat biztonsági hibajavítást kapott.
-
Az Oracle 43 biztonsági rést foltozott be a MySQL Serveren.
-
Az Oracle három olyan hibáról számolt be, amelyek a VirtualBoxot érintik.
-
Az Apache Traffic Server több biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Juniper számos sérülékenységet szüntetett meg a Junos OS-ben.
-
Az Oracle kiadta a Database Server legújabb biztonsági frissítését.
-
A Microsoft az Edge webböngészőhöz egy fontos biztonsági frissítést adott ki.
-
A Palo Alto több frissítést is kiadott a PAN-OS-hez.
-
A GitLab fejlesztői öt biztonsági hibáról adtak ki tájékoztatást.
-
Az Adobe öt hibajavítást készített a kereskedelmi platformjaihoz.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat