Facebook: a támadás, amely meg sem történt

Tegnap egy olyan támadás tartotta lázban az internetet, amely valójában meg sem történt. Az eset igencsak elgondolkodtató.
 

Tegnap magyar idő szerint reggel 7 óra után a Facebook, valamint az Instagram elérhetetlenné vált, és az Egyesült Államoktól kezdve Európán át egészen Új-Zélandig felhasználók ezrei kezdtek panaszkodni arra, hogy a kedvenc oldalukat nem tudják használni. A történteket mindenki másként élte meg, sokan például kaptak az alkalmon, és tucatjával posztolták például a Twitterre a humoros képeket, üzeneteket, mémeket. 


Persze az érintett közösségi oldalak üzemeltetőit azért jóval mélyebben érintette a hiba, hiszen ezeknél a szolgáltatásoknál minden egyes perc nagyon komoly veszteséget jelent. Ezekből a fontos percekből ezúttal 52-re volt ahhoz szükség, hogy minden visszatérjen a megszokott kerékvágásba. Közben pedig az USA-ban a nagy hóviharral kapcsolatos híreket is sikerült háttérbe szorítani a legjelentősebb amerikai hírtelevíziókon és hírportálokon is.

A több mint 1,3 milliárd felhasználót számláló közösségi oldal leállása után szinte azonnal felröppentek a hírek, hogy a Facebook rendszerét szolgáltatásmegtagadási támadás érte, és ennek következtében nem lehet elérni a szolgáltatást. E feltételezések alapjául leginkább az szolgált, hogy a Lizard Squad hackercsoport azonnal magára vállalta a történteket.


Valójában akkor még ezt az eshetőséget sem lehetett kizárni, hiszen a csoport már többször bizonyította, hogy jelentős célpontok ellen sem rest harcba szállni. Karácsonykor például rengeteg játékos kedvű felhasználónak okozott bosszúságot az XBox Live és a PlayStation Networks ellen indított szolgáltatásmegtagadási támadásával, de a legfrissebb hírek szerint a Malaysia Airlines weboldalát érintő hétvégi incidensben is szerepe volt. Ugyanakkor az mégiscsak elgondolkodtató, hogy sok hírportál készpénzként kezelte a twitteres üzenetet, és rögtön hackelésként, támadásként állította be az esetet. Persze nem teljesen alaptalanul, hiszen az elmúlt évek incidensei mély nyomokat hagytak, amit most a közösségi oldal megbénulásával kapcsolatos megnyilvánulások is jól alátámasztottak.

Nem volt támadás!

A találgatásoknak végül csak a Facebook tudott gátat szabni, amikor közölte, hogy valójában saját maga bénította meg a hálózatát. "Sokan tapasztalhatták a Facebook és az Instagram kapcsán felmerült problémákat. A történtek azonban nem egy külső támadás következményei voltak, hanem egy olyan változtatásé, amelyet az egyik konfigurációs rendszerünkön hajtottunk végre. Gyors lépeseket tettünk, hogy orvosoljuk a hibát, és mindkét szolgáltatás 100 százalékosan helyreállt" - közölte a Facebook szóvivője. Mindez pedig azt jelenti, hogy a Facebook történetében ismét egy olyan esemény csorbította a rendelkezésre állást, amelyet üzemeltetési rendellenességek okoztak. Tavaly is voltak hasonló, igaz rövidebb ideig tartó leállások. A legnagyobb hálózati problémára visszavezethető esemény pedig 2010 szeptemberében következett be, amikor két órát állt a Facebook. 

Dőlnek a dominók

A Facebook rendszereinek sérülése, elérhetetlenné válása nem kizárólag azért jelent problémát, mert a felhasználók nem tudják megosztani egymással életük történéseit. Informatikai szempontból ennél sokkal aggasztóbb, hogy a hálózat teljes megbénulásával számos más rendszer is használhatatlanná válhat. A mostani esetet megsínylette egyebek mellett a Tinder, az AIM, a Hipchat és a MySpace is. Mindez pedig arra világít rá, hogy a mai elosztott rendszerek világában is jelentős kockázatok fakadnak a rendelkezésre állás esetleges sérüléséből, és a nagy kiterjedésű, népszerű rendszerek bármilyen okból történő elérhetetlenné válása komoly következményekkel járhat, és lavinaszerű jelenségeket indíthat el az interneten.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség