Ezzel a károkozóval nem érdemes összefutni

A TorrentLocker nevű zsaroló programot jobb messziről elkerülni, mert az általa okozott károk könnyen helyreállíthatatlanná válhatnak.
 

Az ESET kanadai kutatói vizsgálták meg a TorrentLocker nevű zsarolóprogramot, amely több tízezer számítógép és több millió fájl használhatatlanná tételéért felelős. A Filecoder.DI névvel is illetett károkozó elnevezése a malware korai korszakából ered, amikor a program a "Bit Torrent Application" regisztrációs adatbázisbeli bejegyzést használta a konfigurációs adatainak tárolására.

Hogyan működik a zsarolóprogram?

A TorrentLocker eddig hét különböző módon terjedt. Telemetriai mérésekkel kiderült, hogy a malware első szárnypróbálgatásai 2014 februárjában kezdődtek, és azóta folyamatosan fejlődött. A legkifinomultabb változata idén augusztustól szedi áldozatait.

A zsarolóprogram legújabb variánsa dokumentumokat, képeket és egyéb fontos fájlokat titkosít a felhasználó eszközén, és csak váltságdíj fejében engedélyezi a hozzáférést az állományokhoz. A váltságdíjat kizárólag virtuális valutában lehet kifizetni, és akár 4 bitcoint (ez nagyjából 1500 dollár) is követelhet. 


Forrás: ESET

Az utolsó támadási hullámban a TorrentLocker 40.000 számítógépet fertőzött meg, és több mint 280 millió dokumentumot titkosított. A célzott országok zöme európai volt, de a fertőzés Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandon is megjelent. Információk szerint eddig több mint félezer felhasználó fizette ki a váltságdíjat, vagyis akár félmillió dollárt is kasszírozhattak a csalók.


Forrás: ESET

"A TorrentLockerrel a támadók gyorsan reagáltak az online biztonsági jelentésekre, hiszen már megkerülik az ilyen típusú kártevők felismerésére szolgáló eljárásokat, és megváltoztatták az AES (Advanced Encryption Standards) titkosítási módszerüket CTR-ről (Counter mode) CBC típusúra (Cipher block chaining) annak hatására, hogy ismertté vált egy módszer a dekódoláshoz szükséges kulcsok megszerzéséhez. Ennek következtében a TorrentLocker áldozatai már nem tudják visszaállítani az elkódolt dokumentumaikat" - mondta Marc-Etienne M. Léveillé, az ESET kanadai kutatója.

Hogyan terjed a fertőzés? 

Az áldozat egy fertőzött dokumentumot tartalmazó kéretlen e-mailt kap. A mellékelt fájl általában egy ki nem fizetett számlát, csomagok nyomon követéséről szóló dokumentumot vagy kifizetetlen gyorshajtási bírságról szóló határozatot tartalmaz. Az e-mailek hitelességét látszólag az erősíti, hogy azok az áldozat közvetlen környezetéből származó üzleti vagy kormányzati honlapokat utánoznak. Ha olyan felhasználó olvassa az e-mailt, aki nem a célországból kattintott a linkre, és kezdeményezte a káros oldal letöltését, akkor automatikusan a Google kereső oldalára irányítják át. "Az áldozatok becsapásának érdekében a támadók CAPTCHA képeket is illesztettek már a levelekbe, így keltve hamis biztonságérzetet" - tette hozzá Léveillé.


Forrás: ESET

A TorrentLocker és a hasonló kártékony programok elleni védekezés során nemcsak a víruskeresőkre hárul fontos szerep, hanem a rendszeres biztonsági mentésekre is. A mentéseket célszerű fizikailag is távol tartani a védett számítógépektől, ugyanis a zsaroló programok minden csatlakoztatott és írható adattárolón károsíthatják az állományokat. A váltságdíjat pedig nem érdemes kifizetni, mert semmi sem garantálja azt, hogy a csalók megadják a helyreállításhoz szükséges információkat.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség