Ez az androidos vírus nem ismer lehetetlent

Egy nagyon furmányos banki trójai kezdett terjedni androidos mobil eszközökön. A kártékony program hívások átirányításával szerez értékes banki információkat.
 

A bankok többsége alkalmaz valamilyen kétfaktoros azonosítást a webes szolgáltatásainak igénybevételéhez, illetve a pénzügyi tranzakciók lebonyolításához. Ez leggyakrabban SMS-ekben kiküldött, egyszer használatos kódokban testesül meg. Ilyenkor az ügyfélnek a felhasználóneve, azonosítója és jelszava mellett ezt a kódot is meg kell adnia ahhoz, hogy be tudjon jelentkezni a banki oldalra, és ott különféle műveleteket tudjon végrehajtani. Alapvetően ez egy biztonságos módszer, amibe a kiberbűnözők nem törődtek bele. Már korábban is rukkoltak elő olyan kártékony mobil alkalmazásokkal, amelyek képesek voltak figyelemmel kísérni a beérkező SMS-eket, és azokat továbbították a csalóknak. Ők pedig kellő gyorsasággal - és természetesen a kiszemelt felhasználó nevének, illetve jelszavának ismeretében - be tudtak lépni a banki oldalra, ahol aztán szabadon garázdálkodhattak. (A felhasználónevek, jelszavak megszerzésére általában az ügyfelek PC-jéről került sor kémprogramok segítségével.)

Természetesen az SMS-alapú kémkedés és trükközés a bankok figyelmét sem kerülte el, így egyre több pénzintézet határozott úgy, hogy lehetőséget biztosít az egyszer használatos kódok telefonhívások útján történő lekérdezésére. Ekkor nem SMS-ben érkezik meg a kód, hanem megcsörren a telefon, és egy gépi hang közli a bejelentkezéshez szükséges adatokat. Ebbe pedig a csalók nem nyugodtak bele, és a Bankosy nevű androidos károkozóval válaszoltak a bankok lépésére.

Cél az adatlopás

A Bankosy egy olyan mobil alkalmazás, amely kifejezetten adatlopásra specializálódott. Tulajdonképpen minden olyan funkcióval rendelkezik, amivel az ilyen jellegű kémprogramok. Így például képes vezérlőszerverrel kommunikálni, hátsó kaput létesíteni, rendszerinformációkat összegyűjteni, és SMS-üzeneteket lefülelni, törölni. Ami miatt kitűnik a mezőnyből az az, hogy az egyik összetevőjének köszönhetően hívásátirányításra is képes. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a banki hívásokat átirányítja a csalók készülékére, akik meghallgatják a kódot, majd belépnek a banki oldalra. (Nyilván ekkor is ismerniük kell a felhasználónevet és a jelszót.) 

De hogy még cifrább legyen a történet, a Symantec szerint a Bankosy a készülékek zárolására is alkalmas. Vagyis amikor befut a hívás a banktól, akkor a trójai zárolja a mobilt, hogy a felhasználónak még csak esélye se legyen új kódot kérni. Emellett a bank értesítésére sincs lehetőség, legalábbis a fertőzött készülékről biztosan nem lehet telefonálni. 

A biztonsági cég szerint a trójai jelenleg inkább egyes ázsiai országokban okoz problémákat, ahol a hívásátirányításokat egyszerűbb megtenni különféle szervizkódok segítségével. Ugyanakkor az alkalmazott trükk mindenképpen figyelmet követel. 


Forrás: Symantec

Megfontolt alkalmazásletöltés

A szakemberek azt javasolják, hogy csak a hivatalos Play áruházból szerezzünk be alkalmazásokat, és ott is nagyon körültekintő módon. Nemrégen is számos szoftverről derült ki, hogy kártékony célokat szolgálnak. 
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség