Egyre kevesebb, de mind veszélyesebb a levélszemét

A Kaspersky Lab jelentése szerint a második negyedévben a globális levélforgalom tekintetében csökkent a levélszemét aránya. A helyzet azonban így sem rózsás.
 

Habár a spamek aránya 5,8 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest (59,2 százalékról 53,4 százalékra), 2015 második negyedévében számottevően nőtt a világesemények felemlegetése a spamüzenetekben. Sok levél hamis felhívást tartalmazott a nepáli földrengés áldozatainak megsegítésére. Más e-mailek címzettjeit azzal próbáltak becsapni, hogy Nigéria újonnan megválasztott elnöke 2 millió dollárral kárpótolja majd őket. Ezek mellett voltak olyan üzenetek is, amelyek azt állították, hogy a címzettek jegyeket nyertek a 2016-os olimpiára. Ekkor személyes adatokat kértek a csalók, hogy a "nyereményt" elküldhessék.

"Az idei év második negyedévében a spammerek tragikus események kihasználásával próbálták meg lépre csalni az áldozataikat. Ez egy igen régi módszere a csalóknak. A nepáli földerengéshez hasonló események olyan nagy publicitást kapnak a világsajtóban, hogy a velük kapcsolatos üzenetekkel könnyen átejthetők az együttérző címzettek. A felhasználók ilyen esetekben úgy védhetik meg magukat, hogy nem nyitják meg az ismeretlenektől származó e-maileket, nem kattintanak az ezekben található hivatkozásokra, és nem nyitják meg a hozzájuk csatolt mellékleteket. Mivel a csalók igyekeznek elérni, hogy a küldő neve és címe legálisnak tűnjön, ezen óvintézkedések betartása manapság sokkal fontosabb, mint valaha" - mondta Tatyana Shcherbakova, a Kaspersky Lab spamelemzője.

A rosszindulatú e-mailekkel megcélzott országok

2015 második negyedévében komoly változások történtek a rosszindulatú üzenetekkel legjobban elárasztott országok hármas élmezőnyében. Németország, amely az első negyedévben csupán a negyedik volt, most az élre került. A korábbi listavezető, az Egyesült Királyság a második helyre csúszott vissza, míg a harmadik Brazília lett.

Az Egyesült Államok, amely hagyományosan vezeti a rosszindulatú e-mailekkel sújtott országok listáját, ezúttal a negyedik helyen végzett, míg a legutóbb tizedik helyezett Oroszország az ötödik helyre ugrott előre.

A legnagyobb spamforrások

Az Egyesült Államok és Oroszország maradt a spamek legnagyobb forrása. Kína nem sokkal lemaradva lett a harmadik. Sok kéretlen küldemény származik még Vietnámból, Németországból és Ukrajnából is.

Vírusterjesztés spamekkel

A Fraud.gen trójai vezeti az e-mailekben küldött rosszindulatú programok listáját. Ez a kártevő hamis HTML oldalakban lapul, amelyek gyakran kereskedelmi bankok, online áruházak, szoftvergyártók vagy más ismert cégek weblapjait utánozzák. E fenyegetés célja az adathalászok munkájának megkönnyítése. Amennyiben ugyanis a megtévesztett felhasználó megadja a hamis oldalakon az adatait, akkor azok rögtön a csalók kezébe kerülnek.
 
  1. 3

    A FreeRDP-hez öt patch vált elérhetővé.

  2. 4

    A Dell biztonsági frissítést adott ki a Custom VMware ESXi-hez.

  3. 4

    A Google kritikus veszélyességű sebezhetőségeket orvosolt a Chrome webböngésző kapcsán.

  4. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  5. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  6. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  7. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  8. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  9. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  10. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség