Durva utánpótlás követi a kihaló vírusokat

A mobil készülékeket megfertőző vírusok terjedése kapcsán megfigyelhető trendek azt mutatják, hogy a Symbian kompatibilis károkozók kihalnak. Sajnos az utánpótlás már megvan.
 

A vírusok világában korántsem szokatlan jelenség, hogy a kártékony programok azokat a platformokat, alkalmazásokat, eszközöket állítják célkeresztbe, amelyek nagy népszerűségnek örvendenek. Ugyanakkor az is számos esetben megfigyelhető, hogy a felhasználók által egyre kevésbé használt megoldások kikerülnek a vírusírók látóköréből, és ebből a szempontból elhanyagolttá válnak. Az F-Secure legutóbbi jelentése szerint pontosan ez figyelhető meg napjainkban a Symbian kompatibilis károkozók kapcsán, amelyek száma rohamosan csökken.

A biztonsági cég kimutatása szerint a Symbian alapú mobil készülékeket megfertőző vírusok aránya a tavalyi év során közel 30 százalékról 19 százalékra csökkent. „Ahogy a felhasználók a régi symbianos mobiltelefonjaikat lecserélik más operációs rendszert futtató készülékekre, különösen Android alapúakra, a Symbian kompatibilis kártevők száma úgy csökken, és azok talán már az idén kihalnak” - nyilatkozta Sean Sullivan, az F-Secure biztonsági tanácsadója.

Itt az utánpótlás

Sajnos attól, hogy a vírusok egy csoportja kihalásra van ítélve, még korántsem biztos, hogy a mobilbiztonság javulni fog. Sőt! Ennek leginkább az az oka, hogy az elmúlt időszakban az Android alapú készülékeket megfertőzni képes kártékony programok száma jelentősen megugrott, és 2012 év végére a mobil fenyegetettségeken belüli arányuk elérte a 79 százalékot. A negyedik negyedévben a biztonsági cég 96 Android kompatibilis víruscsaládot azonosított, ami megközelítőleg duplája a megelőző negyedévi adatokhoz képest.


Forrás: F-Secure

Az androidos károkozók egy jelentős hányadának célja, hogy emelt díjas SMS-ek felhasználásával pénzhez juttassa a vírusterjesztőket. Ennek megfelelően a fertőzött okostelefonokról – vagy az arra alkalmas táblagépekről – a felhasználó kontójára költséges üzenetküldésbe kezdenek, majd több esetben arról is gondoskodnak, hogy az árulkodó SMS-eiket töröljék. Így könnyen előfordulhat, hogy a készülék tulajdonosa csak a telefonszámlájának áttekintése során veszi észre, hogy valami nincs rendben. Az F-Secure ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az SMS-ek kezelésére alkalmas vírusok, trójai programok nem kizárólag ilyen módon járulhatnak hozzá pénzügyi károkhoz. Ennek oka, hogy számos olyan kártevő létezik, amelyek például a bankok által küldött, hitelesítést vagy tranzakciók megerősítését szolgáló szöveges üzenetek kiszivárogtatására alkalmasak.


Flash Playernek álcázza magát a Fakeflash trójai - Forrás: F-Secure

Fejlődik a biztonság, de...

Az F-Secure szerint a trójai programok esetében az előbbiekben is említett nemkívánatos tevékenységek bizonyos szempontból visszaszorulhatnak annak köszönhetően, hogy a Google az Android 4.2-es verziójával extra védelmi megoldásokat vetett be. Azonban ez még nem jelenti azt, hogy e platformot sújtó biztonsági problémák csökkennének, sokkal inkább egy átalakulás lesz megfigyelhető. A jelenlegi jóslatok szerint leginkább a kémkedésre alkalmas ártalmas programok szaporodhatnak majd el.

A mobilbiztonsági kockázatokra természetesen nemcsak az androidos készülékek tulajdonosainak kell odafigyelniük, hanem a többi mobil platform felhasználóinak is, hiszen a csalók egyre kifinomultabb technikái nem ismernek határokat.
 
  1. 4

    Az Apple iTunes szoftver egy fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Az F5 BIG-IP Next Central Manager két súlyos sebezhetőséget tartalmaz.

  3. 4

    A Google egy súlyos, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome-on.

  4. 3

    A MediaWiki és annak bővítményei kapcsán 10 biztonsági hiba látott napvilágot.

  5. 4

    A Google két biztonsági hibáról számolt be a Chrome böngésző kapcsán.

  6. 4

    A Google kiadta az Android májusi biztonsági frissítéseit.

  7. 3

    A tcpdump kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  8. 3

    A Trend Micro Antivirus One for macOS egy sebezhetőséget tartalmaz.

  9. 4

    Jelentős mennyiségű QRadar frissítést adott ki az IBM.

  10. 3

    A Nessus Network Monitor kapcsán négy hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség