Családbiztonság: így védhetjük a gyerekeket a Facebookon

Az internetes közösségi életbe a gyermekek egyre korábban kapcsolódnak be, ezért a szülői felügyelet e tekintetben is mind fontosabbá válik.
 

A közösségi oldalak az elmúlt években olyan mértékben terjedtek el, és váltak a mindennapok részévé, hogy az általuk teremtett közösségi életből már a gyermekek is kiveszik a részüket. Noha minden közösségi oldal igyekszik szabályozni a fiatalok regisztrációját, és a közösségi hálózatokba való bekapcsolódásuk lehetőségeit, mindez nem pótolja a szülői figyelmet. Jó példa erre a Facebook, amely a 13 évnél fiatalabbak regisztrációját tiltja a szabályzatában, a felmérések mégis azt mutatják, hogy a fiatalabb nemzedék is megtalálja a számítását a népszerű oldalon. A Dubit kutatóintézet az elemzései során arra derített fényt, hogy a brit 6-14 év közötti gyerekek 58 százaléka már rendelkezik Facebook profilokkal. Ezeket egyébként elsődlegesen nem az ismerkedés miatt hozzák létre, hanem a Facebookon elérhető játékok miatt.


Ahhoz azonban, hogy a közösségi oldalak, így a Facebook is viszonylag biztonságos terepet jelentsen a gyerekek számára, számos óvintézkedésre van vagy lenne szükség. Ezek egy része technikai jellegű védelmet jelent, míg a többi elsősorban odafigyelést igényel szülői oldalról. A technológia adta védelmi lehetőségekről (szülői felügyeleti szoftverekről, speciális Facebook alkalmazásokról, stb.) későbbi cikkeinkben lesz szó. Először azonban néhány olyan tanáccsal szeretnénk szolgálni, amelyek megfogadásával sok bajt és bosszúságot lehet megelőzni.

A valótlan adatok kockázatai

Az előbbiekben említettük a Facebook esetében bevezetett 13 éves korhatárt. Ha egy gyermek, akár szülői segítséggel ennél korábban kíván profilt létrehozni, akkor nyilván a születési évet ennek megfelelően kell beállítani. Ugyanakkor azt is mérlegelni kell, hogy például a Facebook hirdetési rendszere az oldalon megjelenített reklámok esetében sok egyéb paraméter mellett az életkort is figyelembe veszi, így elképzelhető, hogy olyan hirdetésekkel is találkozhat a gyermek, amelyek nem neki szólnak. Nyilván ez a való élet számos más területén is így van, de az interneten különféle – gyakran biztonsági csomagokba épített - reklámszűrők segítségével védekezhetünk e problémák ellen.

Profilbeállítások figyelése

A Facebook és egyéb közösségi oldalak is rendszeresen vezetnek be újdonságokat a biztonsági beállítások tekintetében. Ezért ezeket érdemes figyelemmel kísérni. Ugyancsak fontos, hogy a szülő ellenőrizze a gyermeke profilját abból a szempontból, hogy a megosztott tartalmakat pontosan kik láthatják. Ha azt tapasztalja, hogy egy-egy fényképet, videót, stb. nemcsak az ismerősök, barátok láthatnak, hanem akár az egész világ, akkor fontolja meg a beállítás módosítását, és szükség esetén változtasson rajta. Ezzel ugyanis számos visszaélést lehet megelőzni. Hasonló módon rendszeresen célszerű ellenőrizni a profilbeállításokat és a megadott személyes adatokat.

Jelszavak kezelése

A szülőknek már a közösségépítőkbe - vagy bármilyen webes szolgáltatásba - történő regisztrációkor el kell mesélniük a gyermekeiknek, hogy a jelszóra miért van szükség, és hogy az milyen fontossággal bír. Ennek keretében fel kell hívni a figyelmet arra is, hogy a jelszavakat senkinek nem szabad elmondani, hiába is kéri azokat bárki az interneten vagy a való világban.

Tájékozódjunk a súgóban

A közösségi oldalak üzemeltetői egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a szülők tájékoztatására. A Facebook esetében ezt a célt szolgálja a Family Safety Center (Család biztonsági központ), amely hasznos információkkal szolgál a szülők, a tanárok és a tizenévesek számára. Sajnos ennek az oldalnak egy része még angol nyelvű, de az utóbbi időben történtek előrelépések a honosítás terén, ezért érdemes nézegetni. Azt viszont figyelembe kell venni, hogy a Facebook hivatalosan a 13 év feletti gyermekekhez, illetve a szüleikhez szól, de a tanácsok nyilván a fiatalabbak számára is éppen olyan hasznosak lehetnek.


Beszélgessünk

Az internetes fenyegetettségek kivédése szempontjából nagyon fontos a gyerekekkel történő rendszeres elbeszélgetés, és a tevékenységeik figyelemmel kísérése. Lényeges elmondani a fiataloknak, hogy csak olyan emberek jelöléseit fogadják el, akiket valóban ismernek, és hogy az ismeretlen személyekkel folytatott "beszélgetés" az interneten is veszélyeket hordoz.

A Facebook mindezt a következőképpen látja: "a szülőknek nincs szükségük közösségi médiában szerzett tapasztalatokra ahhoz, hogy kérdezzenek és beszélgetni kezdjenek a tizenéveseikkel. Minél hamarabb (és gyakrabban) beszélgessünk velük a biztonságról és a technológiáról, ugyanúgy, mint ahogy arról beszélgetünk velük, hogy mire vigyázzanak az iskolában, az autóban, a tömegközlekedésben vagy sportolás közben".

A gyerekeket veszélyeztető internetes fenyegetettségekre és azok elkerülésének lehetőségeire még sokszor vissza fogunk térni a Biztonságportál új, családbiztonsági rovatának keretében.

A cikk a Parentia és a Biztonságportál szakmai együttműködésében készült.
 
  1. 3

    A Trend Micro Antivirus One for macOS egy sebezhetőséget tartalmaz.

  2. 4

    Jelentős mennyiségű QRadar frissítést adott ki az IBM.

  3. 3

    A Nessus Network Monitor kapcsán négy hibajavítás vált elérhetővé.

  4. 4

    A Cico az IP telefonjaihoz három hibát javító frissítést tett közzé.

  5. 4

    Az ArobaOS-hez fontos biztonsgi frissítés érkezett.

  6. 3

    A Google egy veszélyes biztonsági rést foltozott be a ChromeOS-en.

  7. 4

    A Google két veszélyes hibát orvosolt Chrome böngészőben.

  8. 4

    A SonicWall két sebezhetőséget javított a GMS kapcsán.

  9. 4

    A Citrix a virtualizációs megoldásaihoz fontos frissítéseket tett közzé.

  10. 4

    A QNAP számos sebezhetőséget szüntetett meg a NAS adattárolói kapcsán.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség