BlackBerry: nem bújhatnak a bűnözők az adatvédelem mögé

A BlackBerry jelezte, hogy elkötelezett a bűnözés elleni harc mellett, és indokolt esetben minden elvárható módon segíteni fogja a hatóságok munkáját. A cég szerint az adatvédelem nem mehet a biztonságunk rovására.
 

Idén több alkalommal felvetődött a kérdés, hogy az egyre szigorúbb adatvédelmi szabályozások mennyiben segítik a bűnözőket. Egyebek mellett a mobil eszközökben és a kommunikációs szolgáltatásokban is mind gyakrabban felbukkanó titkosítási megoldások ugyanis nemcsak jó célokat szolgálhatnak. Rossz kezekbe kerülve visszaélésekre adhatnak lehetőséget, és megnehezíthetik, akadályozhatják a bűnüldöző szervek munkáját. Jó példát szolgáltatott minderre az az Apple-féle eset is, amikor a vállalat az adatvédelemre hivatkozva egy amerikai kábítószeres bűncselekmény felgöngyölítése során megtagadta az együttműködést a hatóságokkal. Aztán az év második felében a terrorizmus került előtérbe, amikor beigazolódott, hogy az olykor komoly következményekkel járó támadásokat internetes szolgáltatások bevonásával (is) szervezik az elkövetők.
 
A hatóságok, titkosszolgálatok mindent megmozgatnak azért, hogy szükség esetén minél hamarabb juthassanak információkhoz, és adott esetben emberéleteket követelő terrorcselekményeket előzhessenek meg. Ugyanakkor a másik oldal érdekeit sem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen az adatvédelemhez fűződő jogok érvényre juttatása is rendkívül fontos a mai adatéhes világunkban. Emberjogi aktivisták és titkosítási szakértők is jelezték, hogy komoly következményei lennének annak, hogy ha különböző szervek hátsó kapukon keresztül dekódolhatnának titkosított adatokat, vagy férhetnének hozzá bizalmas információkhoz. Ezt a BlackBerry sem nézné jó szemmel, ugyanakkor a maga módján mégis segítené a bűnözés elleni fellépést.
 
"Az adatvédelmi kötelezettségeinket nem terjesztjük ki a bűnözőkre. Egy olyan sötét világban élünk, ahol a vállalatok a hírnevüket fontosabb dolgok elé helyezik" - utalt az említett Apple lépésre John Chen, a BlackBerry elnök-vezérigazgatója. "Elitéljük azokat a nézeteket, melyek szerint a tech cégeknek minden ésszerű és jogszerű hatósági adathozzáférési kérelmet vissza kell utasítaniuk. Ahogy a magánszemélyeknek is van felelősségük a bűnözés elleni küzdelemben, úgy a vállalatoknak is van abban, hogy segítsék a hatóságokat a megfelelő jogi és etikai kereteken belül" - tette hozzá a szakember.
 
Michael Morell, a CIA korábbi igazgatója nemrégen fejtette ki, hogy a hatóságok a technológiai cégek segítsége nélkül tehetetlenek a terrorizmus megfékezésében, amikor különféle titkosító (vagy titkosított) eszközökkel találják szemben magukat. "A rosszfiúk titkosított alkalmazásokon keresztül kommunikálnak. Nagyon bonyolult, ha nem lehetetlen ezek kormányzatok általi feltörése" - fogalmazott Morell.
 
Azért nem lesz átjáróház a BlackBerry sem

Noha Chen kiállt a hatóságok támogatásának szükségessége mellet, azért azt is leszögezte, hogy a jövőben még több biztonsági és titkosítási technológiára lesz szükség, amelyek révén a biztonsági kontrollok megteremthetők. Egyúttal hangsúlyozta, hogy arról szó sem lehet, hogy bármely állam vagy szervezet hozzáférjen a BlackBerry szervereihez vagy hátsó kaput létesítsen a rendszerein, szoftverein. A vállalat éppen nemrégen bizonyította be Pakisztán kapcsán, hogy ha ilyen lépésre kényszerítik, akkor inkább elhagyja az adott ország piacát.
 
A BlackBerry vezére szerint a vállalatoknak olyan adatvédelmi szabályokat kellene alkotniuk, illetve nyilvánosságra hozniuk, amelyek kellő szintű egyensúlyt teremtenek az adatok védelme, valamint a bűnözés elleni fellépés támogatása között. Az sem járható út, ha mindenki elzárkózik a hatóságok támogatásától, és az sem, hogy a különféle kormányzati szervek, ügynökségek hátsó kapukon vagy speciális kulcsok révén tudják áthatolni a védelmi vonalakat. Ez utóbbi esetben is a bűnözők nyernének, akik az adott esetben saját fejlesztésű, erős titkosítási eljárásaik révén sebezhetetlenek lennének, miközben az állampolgárok adatai kiszolgáltatottabbá válnának. 
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség