Biztonságos kalandozás a Google világában

A Google szolgáltatásait manapság szinte minden számítógéphasználó igénybe veszi. Persze a Google-világ sem mentes a - gyermekek biztonságára is kiható - veszélyektől, de szerencsére akadnak védekezési lehetőségek.
 

A családi számítógépek zömén ilyen vagy olyan formában megjelennek a Google szolgáltatásai, a webes keresővel például szinte mindenki biztosan találkozott már. Sajnos azonban a Google szolgáltatásai sem mentesek a kockázatoktól. Ezt egyébként maga a vállalat sem titkolja, olyannyira nem, hogy még egy online családbiztonsági központot (http://www.google.com/intl/hu_hu/goodtoknow/familysafety/) is létrehoztak, és folyamatosan fejlesztett eszközökkel igyekeznek oltalmazni a fiatalokat a különféle internetes fenyegetettségektől.

A leggyakoribb veszélyek

Amikor a család bármely tagja a Google keresőjének segítségével kutakodni kezd az interneten, akkor a találati eredmények között olyan hivatkozásra is rákattinthat, amely kártékony weboldalra vezet. Megfelelő vírusvédelem és biztonsági frissítések hiányában a gép ilyenkor könnyedén megfertőződhet vagy adathalászat céltáblájává válhat. Az adathalászok meghamisított - banki, elektronikus kereskedelmi, stb. - weblapok révén, az internetezők megtévesztésével próbálnak bizalmas információkra szert tenni.

A webes keresések a fiatalokra nézve további kockázatokat is rejtenek, hiszen nem megfelelő beállítások mellett a gyerekek könnyen felnőtteknek szóló weboldalakon találhatják magukat. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a keresések képekre, videókra is kiterjedhetnek, amelyek között szép számmal vannak „piros karikás” tartalmak is.

A fenti veszélyek elleni fellépés jegyében a Google számos védelmi technológiát fejlesztett ki — ezek egy része úgy nyújt védelmet, hogy az internetezőknek tulajdonképpen semmi teendőjük sincs, de a többi biztonsági eszköz is csupán néhány kattintással aktiválható. E védelmi megoldások ráadásul ingyenesek is!

Harc a kártékony weboldalak ellen

Amikor a Google feltérképezi a weboldalakat, hogy azokat aztán a keresőben megjelenítse, akkor nem kizárólag a weblapok tartalmára kíváncsi, hanem azok „biztonságfokára” is. Amennyiben a kereső olyan oldalra akad, amelyet ártalmasnak ítél (mert például vírust terjeszt), akkor feketelistára teszi az adott webhelyet. Ha a felhasználó a kereső találati listájában erre a kártékony weboldalra mutató linkre kattint, akkor a böngészőben egy figyelmeztetés jelenik meg. Nagyon fontos, hogy az ilyen üzeneteket mindig nagyon komolyan vegyük!


A Google figyelmeztet egy kártékony weboldal meglátogatása előtt

Az is előfordulhat, hogy egy káros webhelyet nem egy internetes keresőn keresztül érünk el, hanem például a weboldal címének kézi megadásával. Ekkor a böngészőkbe épített biztonsági eszközök, illetve az azokat kiszolgáló háttérrendszerek gondoskodnak arról, hogy a nemkívánatos weblapokra lehetőleg még azelőtt fény derüljön, mielőtt azok megjelennének a böngészőben. Ilyen esetekben is riasztás jelenik meg:


A webböngészők riasztásait mindig vegyük komolyan!

Vigyázzunk a gyerekekre!

Az interneten rengeteg olyan weboldal, kép, videó található, amelyek a gyerekekre nézve veszélyesek, károsak lehetnek — tipikusan ilyenek a felnőtteknek szóló tartalmakat összegyűjtő webhelyek. A Google szerencsére ezen oldalak kiszűrésének lehetőségét is biztosítja. Ehhez létrehozott egy „Biztonságos keresés” opciót, amelyet a kereső beállításaiból vagy a http://www.google.hu/preferences weboldalon keresztül lehet aktiválni. Miutén bejelöltük a „Korhatáros találatok szűrését” és elmentjük a beállítást, a Google rendszere automatikusan, mindenféle további teendő nélkül kiszűri a találati listából a gyermekek számára nemkívánatos hivatkozásokat.


Egyszerű beállítani a gyermekeket védő korhatáros szűrést

Nagyon fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy a Google biztonsági megoldásai sem mindenhatóak. „A biztonságos keresés szűrői lehetőséget nyújtanak arra, hogy módosítsa böngészője beállításait, és ezzel megakadályozza a felnőtteknek szóló tartalmak megjelenését a keresési eredmények között. Egyetlen szűrő sem működik 100%-os hatékonysággal, de a biztonságos keresés segítségével az ilyenfajta tartalmak túlnyomó része elkerülhető” — hangsúlyozza a Google. Az egyéb szülői felügyeleti megoldások, illetve a felnőttek odafigyelése tehát továbbra is nélkülözhetetlen a gyerekek védelméhez.

Kicselezhető védelem

A „biztonságos keresés” funkció kapcsán azt is szem előtt kell tartani, hogy ez a beállítás csak abban a webböngészőben érvényes, amelyben azt aktiváltuk, vagyis ha egy számítógépen több böngészőprogram is található, akkor a beállítást mindegyikben el kell végezni. Amennyiben van Google felhasználói fiókunk, akkor azt is megtehetjük, hogy a beállítást zároljuk, amivel a biztonságos keresés egyszerű hatástalanítását megakadályozhatjuk. A szülőknek azonban tisztában kell lenniük azzal, hogy a védelem még ebben az esetben is megkerülhető, ha ugyanis a böngészési előzmények (a böngészők által adattárolásra használt fájlok, sütik) törlésre kerülnek, akkor a beállítások az adott böngészőben elvesznek. Márpedig a sütik egyszerűen eltávolíthatók a böngészési előzmények törlésére szolgáló menüpont segítségével.

A szülők számára segítséget jelenthet viszont, hogy a biztonságos keresési opció zárolásakor színes labdák jelzik a Google oldalán az aktivált védelmet, így már messziről észrevehető, ha valami nincs rendben a biztonság terén.


Érdemes figyelni a színes labdákra

Mások is így csinálják

Ebben a cikkünkben a Google egyes szolgáltatásain keresztül mutattuk be, hogy milyen módszerekkel lehet csökkenteni a webes keresések kockázatát. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy nemcsak a Google biztosít ilyen biztonsági eszközöket a felhasználóknak, hanem a nagyobb keresők (Bing, Yahoo!, stb.) mindegyike. A Yahoo! esetében eleve aktív az ún. SafeSearch funkció, míg a Bing egy közepes erősségű – elsősorban képekre és videókra kiterjedő – beállítást használ alapértelmezésként. Bármilyen webböngészőt is futtatunk tehát, a gyerekek által is használt családi számítógépeken ezeket a biztonsági funkciókat mindenképpen érdemes alkalmazni.

A cikk a Parentia és a Biztonságportál szakmai együttműködésében készült.
 
  1. 3

    Az IBM QRadar SIEM-hez egy biztonsági javítás érkezett.

  2. 3

    A Fortinet FortiNAC-F kapcsán egy biztonsági hibára derült fény.

  3. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  4. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  5. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  6. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  7. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  8. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  9. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  10. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség