Biztonsági rés tátong a Samsung okostelefonjain

Sok millió mobil készülék sebezhető egy újonnan napvilágra került biztonsági hiba miatt. Ezúttal a szövegbevitelt megkönnyítő egyik alkalmazás a ludas.
 

Az okostelefonok és táblagépek világában is egyre több olyan alkalmazás létezik, amelyek milliószámra kerülnek fel a készülékekre. E szoftverek közé tartozik az a SwiftKey program is, melynek elsődleges feladata, hogy hatékonyabbá tegye a prediktív szövegbevitelt. A felhasználók és a készülékgyártók körében is meglehetősen nagy népszerűségnek örvendő alkalmazás kapcsán azonban egy súlyos biztonsági résre derült fény, amely megannyi kockázatot vet fel. 

A NowSecure mobilbiztonsági cég kutatói a vizsgálataik során egy olyan sérülékenységet tártak fel egyes Samsung készülékek esetében, amely többféleképpen segítheti a támadókat. Így például hozzájárulhat közbeékelődéses támadásokhoz, adatlopásokhoz, adatmanipulációkhoz, a hálózati adatforgalom kompromittálásához és rosszabb esetben jogosulatlan távoli kódfuttatáshoz is. Mindezt olyan módon, hogy az esetleges támadásokból a felhasználó nagy valószínűséggel semmit sem vesz észre. 

A SwiftKey a sérülékenység napvilágra kerülése után rögtön leszögezte, hogy a hiba kizárólag a Samsung készülékeket érinti. Vagyis azoknak a felhasználóknak, akik a Google Playen (vagy az Apple App Store-on) keresztül töltötték le, illetve telepítették fel a szoftvert, nem kell aggódniuk a hiba miatt. A vizsgálatok szerint a sebezhető készülékek a következők: Samsung Galaxy S4 Mini, S4, S5, S6. 

Így használható ki a hiba

A sebezhetőséget alapvetően az okozza, hogy az alkalmazás nem ellenőrzi megfelelően a nyelvi fájlokkal kapcsolatos frissítéseket, amiket ráadásul minden védelem nélkül, HTTP-n keresztül szerez be. Ennek következtében a támadók közbeékelődéses támadások során elérhetik, hogy a frissítések helyett a saját kódjaik kerüljenek fel a készülékekre. Ráadásul az ilyen módon letöltődő kódokat emelt jogosultsági szint mellett lehet futtatni anélkül, hogy a felhasználónak bármiféle jóváhagyást vagy engedélyt kellene adnia. Emiatt az elkövetők kártékony alkalmazásokat is telepíthetnek, amelyekkel aztán lehallgathatják a telefonbeszélgetéseket, kémlelhetik az üzeneteket, adatokat lophatnak, elérhetik a GPS-t, illetve a beépített kamerát is. Ahhoz, hogy mindez sikerüljön számukra, alapvetően arra van szükség, hogy közbeékelődés útján hozzá tudjanak férni a készülék és a frissítést tartalmazó szerver közötti adatforgalomhoz. Mindezt megtehetik például WiFi elérési pontok létrehozásával, amelyekhez a gyanútlan felhasználók kapcsolódhatnak. 


Az eddigi hírek szerint a Samsung tavaly decembere óta tud a biztonsági hibáról, és már elkezdte kiadni a szükséges frissítéseket. Azonban minden jel arra utal, hogy a javítások lassan jutnak el a készülékekre. Egyelőre leginkább amerikai adatok állnak rendelkezésre a frissítésekkel kapcsolatban. Az biztos, hogy a Sprint még nem tette elérhetővé a Galaxy S6-hoz a patch-eket, az amerikai T-Mobile a Galaxy S5 készülékékeket hagyta védtelenül, míg az AT&T a Galaxy S4 frissítésével késlekedik. 

A biztonsági szakértők a hibajavítások széles körben történő elérhetővé válásáig a WiFi hálózatok megfontolt használatát javasolják.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség