Bekapott egy vírust a Facebook

A Facebook néhány számítógépére egy kártékony program került, amely egy fertőzött weboldalon keresztül tudott beférkőzni a közösségépítő rendszerébe.
 

Egy kártékony program, illetve egy szoftveres sebezhetőség ismét bebizonyította, hogy a legnagyobb informatikai infrastruktúrákon is elegendő a legkisebb biztonsági rés ahhoz, hogy rendszerek vagy felhasználói adatok váljanak kiszolgáltatottá. Ezúttal a Facebook jelezte, hogy egy nemkívánatos kódot fedezett fel egyes számítógépein, amelyek hatására azonnali biztonsági intézkedéseket foganatosított.
 
Így kezdődött...
 
Az eddigi vizsgálatok szerint a Facebook néhány alkalmazottja egy olyan, mobil alkalmazások fejlesztésével foglalkozó weboldalt tekintett meg, amely egy sérülékenység kihasználására alkalmas kódot is tartalmazott. Ez pedig alapvető szerepet játszott abban, hogy egyes számítógépek megfertőződtek a vállalat hálózatán belül. 
 
"Amint felfedeztük a kártékony program jelenlétét, azonnal megtörtént az összes érintett számítógépen a vírusirtás. Értesítettük a hatóságokat, és egy alapos vizsgálatot indítottunk, amely a mai napig tart" - közölte a Facebook. Majd hozzátette, hogy az áldozatul esett PC-k mindegyikén naprakész volt a vírusvédelem, és minden biztonsági frissítést tartalmaztak. 

 
Érdekes kérdés, hogy miként sikerült a Facebook üzemeltetőinek ráakadniuk a nem kis kiterjedésű hálózatukban az ártalmas kódra. Mint kiderült először nem magát a kártevőt sikerült megtalálni, hanem annak tevékenysége szúrt szemet a vállalat biztonsági csoportjának. A szakemberek a rendellenességre a DNS-sel kapcsolatos naplóállományokban figyeltek fel, amelyek gyanús bejegyzéseket tartalmaztak. Ezt követően visszakövették a webes lekérdezéseket, és hamar azonosítottak egy fertőzött számítógépet. Ezután a káros kód utáni keresést kiterjesztették az egész vállalatra, és néhány további fertőzött notebookot sikerült kiszűrniük. 
 
"Miután elemeztük azt a kompromittált weboldalt, amely a támadás kiindulópontjaként szolgált, megállapítottuk, hogy az egy nulladik napi, Java sebezhetőséget kihasználó exploitot tartalmazott" - nyilatkozta a Facebook képviselője. Amikor ez kiderült, akkor a szakértők azonnal értesítették az Oracle-t, amely azóta már befoltozta a biztonsági rést. Mindez pedig arra is magyarázatot ad, hogy miként tudtak megfertőződni olyan számítógépek, amelyek egyébként naprakészen rendelkeztek a legújabb biztonsági frissítésekkel.
 
Az exploit korántsem csak a közösségépítő rendszereit sújtotta. "Teljesen világos, hogy mások is támadások célkeresztjébe kerültek. Mivel azonban mi az elsők között voltunk a megtámadott vállalatok listáján, ezért azonnali lépéseket tettünk, hogy megosszuk az információkat más cégekkel, szervezetekkel" - tette hozzá a Facebook.
 
A Twitter után jött a Facebook
 
Úgy tűnik, hogy a kiberbűnözők körében idén sem csökken a közösségi weboldalak népszerűsége. Néhány hete a Twitter esett áldozatul egy támadásnak, amelynek következtében 250 ezer felhasználónak kellett módosítani a jelszavát. Most pedig a Facebooknak kellett elkönyvelnie egy támadást. Ugyanakkor nagyon fontos megemlíteni, hogy a Facebook esetében semmiféle jel, illetve bizonyíték nem utal arra, hogy felhasználói adatok kerültek volna illetéktelen kezekbe.
 
 
  1. 4

    A Dahua Technology hét biztonsági hibáról adott tájékoztatást.

  2. 4

    A Google ChromeOS egy fontos hibajavítást kapott.

  3. 3

    A Spring Framework egy közepes veszélyességű hibát tartalmaz.

  4. 4

    A 7-Zip egy súlyos sebezhetőség miatt szorul frissítésre.

  5. 3

    Újabb biztonsági frissítést kapott a Drupal.

  6. 4

    A Google Chrome egy fontos biztonsági hibajavítást kapott.

  7. 3

    Fél tucat biztonsági hiba vált kimutathatóvá a PHP-ben.

  8. 3

    A Nextcloud Desktop esetében két biztonsági rést kell befoltozni.

  9. 3

    Az Apple két sebezhetőséget szüntetett meg egyes operációs rendszereiben.

  10. 4

    A FortiClient kapcsán egy nulladik napi sebezhetőségre derült fény.

Partnerhírek
Új funkciókat kaptak az ESET otthoni védelmi szofverei

​Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.

Hazánkba is megérkezett az ESET Services

​Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.

hirdetés
Közösség