Bankoló vírus terjed Linux alapokon

Banki adatok lopására alkalmas trójai program jelent meg Linux alapú rendszerekre. A károkozó sok szempontból hasonlít a Windows-os társaira.
 

A banki adatok összegyűjtésére és kiszivárogtatására alkalmas trójai programok Windows-os környezetekben igencsak gyakorinak számítanak. A Linux alapú számítógépes károkozók ennél sokkal ritkábbak, aminek több oka is van. Az egyik, hogy a Linux felhasználói bázisa kisebb, mint a Windows operációs rendszeré, miközben a nyílt forráskódú világ bizonyos szempontokból segíti a biztonság növelését. Például egy-egy sérülékenység befoltozása a közösség mozgósításával gyorsabban megtörténhet. Természetesen mindez azért még korántsem jelenti azt, hogy a Linux mentes lenne a fenyegetettségektől, és azt sem, hogy a kiberbűnözés karjai nem érnek el a Windows-on túlra. Erre szolgáltatott jó példát az a trójai program, amely igencsak kellemetlen meglepetéseket tud szerezni Linux alatt.

Jól ismert vonások

Az úgynevezett "Hand of Thief" nevű trójait az RSA kutatói fedezték fel. A mélyreható vizsgálataikat segítette, hogy a károkozó szerveroldali összetevőinek forráskódja a kezükbe került, így pontosabb képet kaphattak arról, hogy mire is képes a nemkívánatos program. A funkcionalitását illetően sok mindent örökölt a hasonló célokat dédelgető, Windows-os kártevőktől. Így például alkalmas a HTTP és a HTTPS munkamenetek, valamint az azokban megadott adatok összegyűjtésére. A kompatibilitás a Firefox, a Google Chrome és az IceWeasel kapcsán is adott.


Konfigurálható a károkozó - Forrás: RSA

A trójai lehetőséget ad fekete listák definiálására, amelyek aztán a kliens számítógépeken megakadályozzák bizonyos szerverek elérését. Ezzel a támadók nemcsak egyes weboldalak megtekintését blokkolhatják, hanem például a biztonsági frissítések, illetve a vírusdefiníciós adatbázisok letöltését is. A Hand of Thief további fontos jellemzője, hogy képes hátsó kapuk létesítésére, valamint proxy-ként való működésre. Emellett pedig rendelkezik olyan összetevőkkel, amik révén nagyobb valószínűséggel képes megakadályozni azt, hogy különféle virtuális, emulált vagy sandboxolt környezetek felhasználásával bárki a nyomára akadjon. A kártékony program legalább 15 különféle Linux disztribúcióval kompatibilis, így többek között Debian, Ubuntu és Fedora alatt is működőképes.

"A trójai jelenlegi funkcionalitása elsősorban az adatgyűjtésre és a hátsó kapuk létesítésére terjed ki. Azonban azt gyanítjuk, hogy a károkozó hamarosan egy web injection képességekkel rendelkező komponenssel fog gyarapodni, és ezáltal egy teljes értékű banki trójaivá növi ki magát" - nyilatkozta Limor Kessem, az RSA szakértője.


Webes felület a trójai felügyeletéhez - Forrás: RSA

Megkérik az árát

A Hand of Thief készítői egy komplett üzleti modellt is felépítettek a kártékony programjuk köré. Jelenleg 2.000 dollárt kérnek a nemkívánatos szerzeményükért különféle internetes fórumokon. Ezért az árért a "vásárló" szoftverkövetést is kap, így a trójai újabb variánsaihoz ingyenesen hozzájuthat. Ugyanakkor az RSA szakértői úgy vélik, hogy a mostani, kétezer dolláros ár a közeljövőben akár háromezer dollárra is emelkedhet, ami nagyjából megfelel a hasonló funkcionalitású, Windows-os károkozók alvilági árának.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség