Bankkártyánk adataira fáj a foga egy új vírusnak

Egy olyan újabb vírus ütötte fel a fejét, amely célzott módon, kifejezetten bankkártyás fizetések során elérhető adatokat lopkod.
 

A bankkártyákkal kapcsolatos adatokat mindig is nagy kíváncsiság övezte a kiberbűnözők körében. Az adattolvajok számtalan módszert vetnek be napjainkban is annak érdekében, hogy minél több értékes banki adathoz férjenek hozzá. Ezek közül a legtöbb kifejezetten a végfelhasználók rendszereit célozza. Elég, ha csak a billentyűleütéseket folyamatosan kémlelő programokra vagy a különféle - legtöbb esetben megtévesztésre épülő - adathalász technikákra gondolunk. Azonban közbe-közbe felbukkannak olyan károkozók is, amelyek nem az otthoni felhasználók PC-jét veszik célba, hanem ennél jóval célzottabban támadnak, és olyan rendszerekre "hangoldónak rá", amik rengeteg banki, illetve bankkártya adatot dolgoznak fel. A csalók ebből a szempontból keresve sem találhatnánk jobb célpontokat, mint amit a kereskedelemben oly gyakran használatos POS (Point of Sale) terminálok jelentenek.

A bank- és hitelkártyák elfogadásához alkalmazott POS-rendszerek vagy terminálok az elmúlt időszakban egyre jobban kezdték foglalkoztatni a vírusírókat. Tavaly decemberben egy Dexter nevű károkozó jelent meg. A nemkívánatos program Windows-alapú terminálok megfertőzéséhez készült, és a célja az volt, hogy mágnescsíkos bankkártyák klónozásához szükséges, úgynevezett "Track 1" és "Track 2" információkat kaparintson meg.


Egy újabb jövevény

Az elmúlt napokban a McAfee kutatói egy újabb kártékony kódot füleltek le, amely szintén Windows-os POS-rendszerek ostromlására alkalmas. Amikor a cég kutatói egyes alvilági internetes fórumokat térképeztek fel, akkor azt tapasztalták, hogy a vSkimmer névre keresztelt károkozó legújabb variánsa körüli hírverés jóval nagyobb, mint ami eddig a Dexter kapcsán volt megfigyelhető. Ez azt jelenti, hogy a vSkimmer terjesztői az interneten intenzívebb marketingelés mellett próbálják értékesíteni a szerzeményüket.

Amikor a vSkimmer felkerül egy POS-gépre, akkor arról rendszerinformációkat gyűjt. Így például lekérdezi az operációs rendszer verzióját, különféle felhasználói azonosítókat, a nyelvi beállításokat, a számítógép nevét valamint a rendszerben éppen aktív felhasználói fiók nevét. Az információkat HTTP-n keresztül feltölti egy távoli szerverre, és így a vírusterjesztők pontosan tisztába kerülnek azzal, hogy a károkozójuk hol és milyen környezetekben található meg. A távoli vezérlőszerver azonban nem kizárólag adatok fogadására alkalmas, hanem arról a vírus egyes példányai fájlokat is le tudnak tölteni, amik befolyásolhatják a károkozások végrehajtását.


Ezt látják az adattolvajok - Forrás: McAfee

A vSkimmer feltérképezi a fertőzött rendszereken futó folyamatokat, amikből egy lista alapján kiválasztja a számára érdekeseket. A károkozó elsősorban azon folyamatokat kémleli, amelyek kártyaolvasókhoz tartoznak, és klónozáshoz használható kártyainformációkat igyekszik kinyerni, majd kiszivárogtatni az interneten keresztül. A vírus készítői arra az eshetőségre is gondoltak, amikor valamilyen ok miatt nincs internet kapcsolat. A vSkimmer ugyanis tartalmaz egy olyan funkciót, amelynek révén egy "KARTOXA007" nevű kötetet tartalmazó pendrive-ra képes kimenteni az összegyűjtött bizalmas adatokat. Természetesen ehhez az adattolvajoknak fizikailag hozzá kell férniük a POS-terminálokhoz.

A vSkimmer ellen elsősorban a POS-rendszereket üzemeltető cégek tudnak védekezni megfelelően felkészített vírusvédelmi alkalmazások segítségével. Ugyanakkor azt is fontos megjegyezni, hogy a vSkimmer által begyűjtött adatok az EMV (Europay, MasterCard, Visa) chipes kártyák szempontjából korántsem jelentenek akkora kockázatot, mint a hagyományos, mágnescsíkos kártyák esetében, főleg nem a klónozás szempontjából. Viszont az már nem jó hír, hogy a McAfee szerint a vírusírók erőteljesen dolgoznak azon, hogy a chipes kártyák jelentette védelmi vonalakat is át tudják lépni. A cég szerint a csalók egy internetes fórumon annyit ígértek ezzel kapcsolatban, hogy "2013 egy forró év lesz".
 
  1. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

  2. 3

    A PuTTY-hoz egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  3. 4

    A XenServer és a Citrix Hypervisor is biztonsági frissítéseket kapott.

  4. 3

    A GitLab újabb biztonsági javításokat adott ki.

  5. 3

    A Palo Alto PAN-OS operációs rendszer kapcsán újabb sebezhetőségekre derült fény.

  6. 4

    Az IBM QRadar Suite újabb biztonsági frissítéseket kapott.

  7. 4

    A Juniper jelentős mennyiségű biztonsági javítást adott ki.

  8. 3

    Az Adobe egy fontos besorolású sebezhetőséget javított a Photoshop szoftverben.

  9. 3

    Az Adobe Illustrator legújabb verziójával egy biztonsági rés is befoltozhatóvá vált.

  10. 3

    Az Adobe InDesign egy biztonsági hiba miatt kapott frissítést.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség