Az Android 5.0 biztonsági újdonságai
Az Android operációs rendszer legújabb kiadása biztonsági szempontból is jelentős fejlődést mutat. Ennek köszönhetően a mobil készülékeken tárolt adatok nagyobb biztonságba kerülhetnek, viszont a rootolás nehezebbé válik.Az elmúlt néhány hétben a Windows 10 és az Android 5.0 (Lollipop) sokszor került a hírek élére. Mindkét operációs rendszerről elmondható, hogy a fejlesztők komoly figyelmet szenteltek, illetve szentelnek a biztonság megerősítésére. A Windows 10 védelmi újdonságairól a múlt héten már beszámoltunk a Biztonságportálon. Most pedig az Android 5.0 leglényegesebb biztonsági funkcióiból, szolgáltatásaiból szemezgetünk.
Biztonság felhasználói közreműködés nélkül
A legújabb Android védelmi újdonságainak tanulmányozása közben joggal gondolhatunk arra, hogy a Google az esetenként eddig is meglévő biztonsági megoldásainak hatékonyságát igyekezett fokozni azáltal, hogy azok használatát egyszerűbbé tette, illetve több esetben teljesen kizárta a felhasználókat a folyamatokból. Vagyis az új Android kevésbé bízik abban, hogy a felhasználó a saját adatainak védelme érdekében bekapcsolgat ezt-azt.
Alapértelmezett titkosítás
Az Android 5.0 egyik legtöbbet hangoztatott biztonsági újdonságát az automatikus, alapértelmezetten bekapcsolt, teljes készülékre kiterjedő titkosítás jelenti. Ez esetben arról van szó, hogy a Google az eddig is meglévő titkosítási eljárásokat "gyárilag" bekapcsolja, és a készülék első indításakor mindenféle felhasználói közreműködés szükségessége nélkül elvégzi a fájlok, adatok kódolását. Ehhez egy egyedi, az adott mobil eszközt soha el nem hagyó kulcsot használ. A folyamatból pedig a felhasználó semmit sem vesz észre. A háttérben azonban minden titkosítottá válik, így az adatok csak megfelelő jelszó vagy PIN-kód megadásával érhetők el.
Az alapértelmezett titkosítás a felhasználók szempontjából mindenképpen előnyös és kényelmes megoldás, azonban a bűnüldöző szervek, hatóságok, - köztük az FBI is - aggodalmuknak adtak hangot, mivel a lefoglalt készülékekről a bűncselekményekkel vagy adott esetben a terrorcselekményekkel kapcsolatos adatokat, bizonyítékokat nem fogják tudni kinyerni. A Google-lel pedig nem lesz könnyű dűlőre jutniuk, hiszen a cég azért is tette le a voksát a készülékeken tárolt kulcsokra épülő titkosítás mellett, hogy akkor se tudjon kiadni adatokat, ha erre a hatóságok kötelezik. (Természetesen az online, felhőben tárolt adatok kapcsán az adatvédelem, adatkezelés ebből a szempontból nem változik a jelenlegiekhez képest.)
Egyszerűbb zárolás
A Google szerint nemcsak a készüléktitkosítás esetén figyelhető meg az a jelenség, miszerint a felhasználókra bízott biztonság nem képes maradéktalanul helyt állni. Jól észrevehető mindez a képernyőzárolás kapcsán is. Az Android fejlesztőcsapata szerint eddig a felhasználók gyakorta azért nem élesítették a képernyőzárat, mert utána körülményesebben tudtak hozzáférni az alkalmazásokhoz, és naponta sokszor kellett elvégezniük a készülék feloldását. Ezen a helyzeten kíván változtatni a Lollipop, amelyben megjelenik a Smart Lock. Ennek segítségével az operációs rendszer automatikusan feloldja a zárolást például, ha Bluetooth kapcsolatot kell fogadnia vagy NFC-használtára kerül sor. Az intelligensebb feloldás az arcfelismerésért felelős összetevőkkel (Trusted Face) is összekapcsolható.
Bevált a SELinux
Az Android már eddig is merített a Security Enhanced Linux (SELinux) által biztosított lehetőségekből. A Google úgy látta, hogy ez az irány bevált, és tovább halad ezen az úton. Így aztán az Android 5.0 minden korábbinál nagyobb mértékben alapoz a SELinuxra a biztonság megerősítése, illetve az auditálási és monitorozási képességek kiterjesztése érdekében. A vállalatnak nem titkolt célja, hogy az operációs rendszer legmélyebb bugyraiba integrált védelmi eljárások révén olyan környezetet tudjon biztosítani, amit a biztonság iránt fokozottan érzékeny szervezetek is megfelelőnek tartanak. A Google egyébként a SELinux kapcsán elismerését és köszönetét fejezte ki annak a közösségnek, amely sok segítséget adott ahhoz, hogy az Android biztonságosabbá válhasson.
Több felhasználói fiók
Az Android fejlesztőcsapata a biztonsági újdonságok taglalásakor nem hagyta szó nélkül azt sem, hogy a legújabb operációs rendszer kiterjesztette a felhasználókezelést, és több fiók használatával újabb szinten válik lehetővé a magán és a céges (üzleti) profilok, adatok szétválasztása. Noha eddig is voltak olyan megoldások, amelyek az adatszeparációt elvégezték (például a Samsung Knox) azonban mostantól már az androidos fiókok szintjén is van lehetőség minderre.
Biztonsági szakértők többnyire egyetértenek abban, hogy a fenti fejlesztések jobb irányba terelik az Androidot, legalábbis ami a biztonságot illeti. Örömteli az is, hogy a magasabb fokú védelem alapértelmezésként fog rendelkezésre állni. Azonban meg kell említeni, hogy a "rövidebb póráz" egyben azt is jelenti, hogy a rootolás nehezebb lesz, és az eddigi, viszonylag egyszerű módszerek hatástalanná válnak. Minden bizonnyal a rootolás a Lollipop érában sem lesz ismeretlen fogalom, azonban több lehet majd az olyan eljárás, amik gyártó/készülékfüggőek lesznek, és az alkalmazásuk adott esetben garanciavesztéssel járhat.
-
A Google ChromeOS két biztonsági javítást kapott.
-
A GFI Archiver három biztonsági hibát tartalmaz.
-
Az SAP tíz új és három frissített biztonsági tájékoztatóban számolt be sebezhetőségekről.
-
Az Adobe kilenc biztonsági rést foltozott be InDesign alkalmazáson.
-
Az Adobe Experience Manager nem kevesebb mint 91 biztonsági frissítéssel bővült.
-
Az Adobe Photoshop egy kritikus veszélyességű hibától vált meg.
-
A decemberi hibajavító kedden számos biztonsági frissítést kapott a Windows.
-
A Microsoft SQL Serverhez több mint harminc biztonsági hibajavítás érkezett.
-
A Microsoft Office szoftvercsomaghoz összesen hat biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.
-
Az Adobe hat sebezhetőséget javított a PDF-kezelő alkalmazásain.
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.
Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is.