Alattomos károkozó kémleli a bankkártyákat
A MalumPOS névre keresztelt kártékony program világszerte veszélyezteti a bank- és hitelkártyák elfogadására alkalmas rendszereket, és azokon keresztül a felhasználók értékes adatait.
Manapság már nem telik el úgy hét, hogy ne derülne fény legalább egy olyan kártékony programra, amely kifejezetten a bank- és hitelkártya adatokra utazik az elfogadóhelyeken kiépített rendszereken keresztül. A POS terminálok megfertőzésére alkalmas károkozók egyre népesebb tábora mind sürgetőbbé teszi a védelmi intézkedések foganatosítását különösen a kereskedőknél.
A legújabb POS-kártevőt a Trend Micro kutatói fedezték fel, és rögtön mélyreható vizsgálatoknak vetették alá a kódot. Ennek során kiderült, hogy a MalumPOS nevű szerzemény jelenlegi variánsa kifejezetten a Micros rendszereket állítja célkeresztbe. A POS technológiákkal foglalkozó, illetve vállalati információs rendszereket kialakító Micros vállalatot tavaly vásárolta fel az Oracle 5,3 milliárd dollárért. Az Oracle adatai szerint napjainkban Micros eszközök több mint 330 ezer helyen működnek a világ 180 országában. Ennek fényében pedig már nem is meglepő, hogy a kiberbűnözők miért éppen ezt a platformot szemelték ki maguknak.
Nincs új a nap alatt
A MalumPOS trójai az alapvető képességeit, funkcionalitását tekintve nagyon hasonlít a korábbról ismert POS károkozókhoz. Így a memória átfésülésével próbál bank- és hitelkártyákhoz tartozó Track 1 és Track 2 adatokat kifürkészni, amelyeket lement egy fájlba, és teret enged az adatszivárogtatásnak. A számára értékes adatok memóriából való kigyűjtéséhez reguláris kifejezéseket használ, és több mint 100 különféle folyamathoz tartozó memóriaterületet kémlel.

Forrás: Trend Micro
A trójai fontos jellemzője, hogy meglehetősen jól álcázza magát a fertőzött rendszereken. A feltűnés kerülése érdekében vagy egy "NVIDIA Display Driver" vagy egy "NVIDIA Display Driv3r" nevű szolgáltatást hoz létre, miközben az adatokat egy nvsvc.dll állományba menti le titkosított módon. A fertőzés során keletkező állományainak létrehozási és utolsó módosítási dátumát pedig visszaállítja, akár 1992-re, hogy megnehezítse az újonnan létrejövő, nemkívánatos fájlok keresését. A károkozó Visa, American Express, Discover, MasterCard és Diners Club kártyákat is képes kiszolgáltatottá tenni az adattolvajokkal szemben, akik bizonyos esetekben klónozhatják a kártyákat, online szolgáltatásokhoz használhatják fel az adatokat, vagy akár értékesíthetik is azokat az internetes feketepiacon.

A Track 1 adatok felismeréséhez használt technika - Forrás: Trend Micro
A Trend Micro kutatói hangsúlyozták, hogy a Delphiben íródott MalumPOS felépítése lehetőséget ad arra, hogy a jövőben a vírusírók tetszésük szerint alakítsák a kártevőjüket. Így az új modulokkal, illetve képességekkel bővülhet, de akár az is elképzelhető, hogy egy újabb variánsa már nemcsak a Micros rendszerek ellen száll majd harcba.
Az eddigi elemzések alapján úgy tűnik, hogy a MalumPoS elsősorban az Egyesült Államokban terjed, de valójában semmiféle technikai akadály nem áll előtte, hogy egyéb országokba, régiókba is átterjedjen. Ezért a megfelelő vírusvédelemre, illetve a POS terminálok kellő szintű izolációjára is célszerű kellő hangsúlyt helyezni.
-
A Next.js kapcsán egy biztonsági javítás jelent meg.
-
Az Intel a grafikus drivereiben 10 biztonsági rést foltozott be.
-
A Palo Alto a PAN-OS esetében egy biztonsági hibát tárt fel.
-
A VMware Tools egy biztonsági frissítést kapott.
-
A Google a Chrome-ban két hibát javított, amelyek közül az egyik kritikus, nulladik napi sebezhetőség.
-
Az Adobe Photoshop három biztonsági hibajavítást kapott.
-
Az Adobe Illustrator kapcsán egy biztonsági hiba javítása vált szükségessé.
-
Az Adobe InDesignhoz három frissítés érkezett.
-
Az SAP kiadta a májusi biztonsági frissítéseit.
-
A Microsoft elérhetővé tette a májusi biztonsági frissítéseket a Windows-hoz.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
Az ESET kutatói felfedezték, hogy a FamousSparrow hackercsoport felelős egy pénzügyi szektorban működő amerikai kereskedelmi szervezet és egy mexikói kutatóintézet ellen elkövetett kibertámadásért.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat