Adatmentés felhőből felhőbe

Mind az egyéni, mind a vállalati felhasználók egyre több adatot tárolnak különféle internetes, felhőalapú szolgáltatásokkal. De vajon a felhőkben hogyan célszerű biztonsági mentéseket készíteni, és kell-e ezzel egyáltalán foglalkozni?
 

A felhőalapú szolgáltatások és adattároló megoldások népszerűségének növekedésével számos adatbiztonsági aggály merül fel. Ezek közül az egyik, hogy mekkora az esélye annak, hogy például egy Google, Amazon vagy Microsoft szintű vállalat kibertámadás, illetve rendszermeghibásodás folytán elveszti az adatainkat. Egyes szakértők szerint a legkisebb valószínűsége a szolgáltatók hibájából bekövetkező, helyreállíthatatlan adatvesztéseknek van, ugyanakkor ez még nem jelenti azt, hogy a felhőkben tárolt fájlok, tartalmak védelméről nem kellene gondoskodni. A kiszervezett adattárolás esetén is számolni kell olyan kockázati tényezőkkel, amelyek komoly károk forrásául szolgálhatnak. Ezen kockázatok közé tartozik a kiberbűnözés általi jogosulatlan hozzáférés, az alkalmazottak véletlen vagy szándékos adattörlése, és nem utolsó sorban a cloud szolgáltatások rendelkezésre állásának sérülése.

Egyre több informatikai vállalat ismeri fel, hogy érdemes lehet olyan technológiákat kifejleszteni, amelyek a felhőalapú, online szolgáltatások révén tárolt adatok mentését teszik lehetővé. E cégek sorába tartozik a Nasuni és a Backupify is, amelyek a napokban jelentették be a legújabb megoldásaikat. Ezek használatával úgynevezett cloud-to-cloud mentések, illetve tükrözések valósíthatók meg.

Az új, Nasuni Cloud Mirroring lényege, hogy az ügyfelek meghatározhatnak egy elsődleges és egy másodlagos cloud szolgáltatást, amelyek között tükrözhetik az adataikat, fájljaikat. Az újdonság jelenleg Amazon S3 valamint Windows Azure kompatibilitást nyújt. Ennek megfelelően az Amazon által biztosított platform révén tárolt adatok elérhetővé tehetők Azure alatt is, és természetesen mindez fordítva is működőképes. A Nasuni szerint a felhőalapú tükrözésre elsősorban nem azért van szükség, mert nagy lenne az esély arra, hogy az Amazonnál vagy a Microsoftnál adatvesztés történik, hanem sokkal inkább az esetleges szolgáltatáskiesésekre lehet ilyen módon felkészülni.


A Nasuni mellett a Backupify is tett egy bejelentést, miszerint az eddigi, Amazon alapú megoldásait más szolgáltatók irányába is kiterjesztette, így az adatok biztonságba helyezésére az eddigieknél több lehetőség kínálkozik. A Backupify elsősorban azon szolgáltatásainak köszönhetően kezd ismertté válni a piacon, amelyekkel a Google Apps (Gmail, Calendar, Drive, stb.), a Salesforce, a Facebook és a Twitter által tárolt adatok, tartalmak mentését, helyreállítását lehet automatizálni, valamint webes felületről menedzselni. Eddig a vállalat leginkább az Amazon bevonásával biztosította az adatmentés lehetőségét, de mostantól erre a Rackspace Cloud Files és a Google Cloud Storage irányába is van mód. A cég ígérete szerint a közeljövőben megvalósulhat az Azure kompatibilitás is, sőt az ügyfelek hamarosan saját eszközeikre is készíthetnek mentéseket, ami a privát és a publikus cloud rendszerek összekapcsolását segítheti elő.

A Backupify a szolgáltatásának díjazását elsősorban felhasználószám alapján határozza meg, míg a Nasuni a tárolt, kezelt adatmennyiséget veszi alapul. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a Backupify az egyéni felhasználók számára 1 GB tárhely erejéig egy ingyenes lehetőséget biztosít, amelynek révén a Google szolgáltatásain, illetve a Facebookon és a Twitteren tárolt adatokat lehet heti rendszerességgel biztonságba helyezni.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség