A veterán vírusok okozzák a legtöbb fertőzést

Harmadik hónapja listavezető az a trójai program, amely weboldalak manipulálásával éri el a célját, és veszélyezteti a számítógépeket.
 

A Refresh trójai család immár harmadik hónapja vezeti a vírusok toplistáját. E károkozók észrevétlenül átirányítják át a felhasználó böngészőjét különféle rosszindulatú weblapokra, miközben jellemzően manipulált weboldalak HTML-kódjában lapulnak.
 
Ismét toplistás lett a Ramnit kártevő, amely ezúttal a kilencedik helyre küzdötte fel magát. Ez egy olyan fájlfertőző vírus, amelynek kódja minden rendszerindításkor lefut, majd DLL és EXE formátumú állományokat manipulál, valamint HTM, illetve HTML fájlokba illeszti be a kártékony összetevőit. Eközben egy – már 2010-ben megszüntetett – Windows sebezhetőséget is megpróbál a saját javára fordítani, és ha ez sikerül számára, akkor teljesen kiszolgáltatottá teheti a fertőzött rendszereket.
 
A toplista kapcsán nem mehetünk el amellett a tény mellett, hogy a Windows Autorun funkcióját kihasználó Autorun víruscsalád 2011 óta folyamatosan jelen van a tíz legfertőzőbb károkozó között. Ezúttal a nyolcadik helyen található a toplistán. (Októberben a 10. volt, de ahelyett, hogy háttérbe szorult volna, inkább feljebb lépett a ranglistán.) Pedig e károkozó ellen is könnyű lenne védekezni a Windows Autorun funkciójának letiltásával, illetve naprakészen tartott víruskereső használatával.


Telefonos csalások

Az ESET Radar Report legutóbbi kiadásában folytatódott az előző hónapban megkezdett téma, amely az úgynevezett support csalásokról szól. Az ilyen típusú támadások sajnos már évek óta zajlanak világszerte. A módszer lényege, hogy elsősorban az angol nyelvterületen élő gyanútlan áldozat kap egy telefonhívást, amelyben nem létező technikai hibára figyelmeztetik. A dolog apropója pedig, hogy az FTC (U.S. Federal Trade Commission), azaz az Amerikai Fogyasztóvédelmi Hatóság vizsgálatot folytat egy ilyen cég ellen. A gyanú szerint egy New York-i székhelyű vállalat iparszerűen űzte ezeket csalásokat, és a Microsoft, illetve a Facebook technikai személyzetének kiadva magát kiterjedt telemarketing rendszert üzemeltetett a hamis hívások nagy számban történő lebonyolításához. A mondvacsinált, nem létező problémák "kijavításáért" busás munkadíjat szedett be az áldozatoktól: jellemzően 149-249 dollár közötti összeget. Ezért aztán érdemes óvatosan bánni a kéretlen hívásokkal is.
 
  1. 3

    A Google ChromeOS két fontos biztonsági javítást kapott.

  2. 4

    Elérhetővé vált a Google Chrome webböngésző legújabb biztonsági frissítése.

  3. 3

    Az IBM biztonsági frissítéseket adott ki a Qradar SIEM megoldásához.

  4. 3

    A cURL fejlesztői négy biztonsági hibáról számoltak be.

  5. 4

    Az Apple egy veszélyes biztonsági hibát javított az iOS és iPadOS operációs rendszerei kapcsán.

  6. 4

    A macOS operációs rendszerhez egy fontos biztonsági frissítés vált telepíthető.

  7. 4

    A Microsoft ezúttal nyolc biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőben.

  8. 4

    A Mozilla fejlesztői kritikus biztonsági hibákat szüntettek meg a Firefoxban.

  9. 4

    A IBM Secure Proxy-hoz két tucat biztonsági frissítés vált elérhetővé.

  10. 3

    A Zulip Serverhez egy biztonsági hibajavítás vált elérhetővé.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség