A magyar hatóságokkal is szigorú a Facebook

​A Facebook egyre több olyan megkeresést kap állami, kormányzati és igazságügyi szervektől, amelyek felhasználói adatok kiadására irányulnak.
 

A legnagyobb amerikai informatikai vállalatok rendszeresen közzéteszik azokat a statisztikáikat, amelyekből kiderül, hogy az arra felhatalmazott szervek milyen gyakran fordulnak a cégekhez adatkiadásra vonatkozó kérelmekkel. A trendek azt mutatják, hogy a hatóságok egyre gyakrabban számítanak a technológiai vállalatok segítségére.
 
A Facebook 2015 második félévére vonatkozó legfrissebb kimutatása szerint az említett időszakban 13 százalékkal több adatigénylést kapott kormányzati szervektől, mint a megelőző félévben. Mindez a számok nyelvére lefordítva annyit jelent, hogy a vállalatnak több mint 46 ezer kérelmet kellett feldolgoznia, amik szerte a világból érkeztek hozzá.
 
A legtöbb adatkiadási kérelem az Egyesült Államokban született, több mint 19 ezer darab. Ezek összesen több mint 30 ezer felhasználói fiókot érintettek. Természetesen mindez nem azt jelenti, hogy a Facebook ennyi fiók adatát szó nélkül ki is szolgáltatta a hatóságoknak. Az USA vonatkozásában a Facebook 81,4 százalékos arányban teljesítette a kérelmeket. A fennmaradó esetekben a saját szakemberei, jogászai nem találták megalapozottnak az adatigényeket. Az USA után India, Nagy-Britannia és Franciaország állt elő a legtöbb adatigénnyel.
 
A Magyarországra vonatkozó adatokat is közzétette a Facebook. Ezek szerint a tavalyi év második felében összesen 178 kérelem érkezett a magyar hatóságoktól, szervektől. Ezek összesen 224 Facebook fiókra vonatkoztak. A vállalat közlése szerint 42,13 százalékra adódott azon kérelmek százalékos aránya, amelyeknél legalább az adatok egy részét átadta a kérelmezőnek. Vagyis ez az arány jóval alacsonyabb, mint az USA esetében.
 
"Összességében elmondható, hogy globális szinten egyre több kormányzati kérelemmel találkozunk. A jogi és biztonsági csoportjaink keményen dolgoznak azon, hogy a jogszerű kérelmeknek eleget tegyenek, miközben szem előtt kell tartaniuk az emberek adatvédelmi jogait is" - nyilatkozta Chris Sonderby, a Facebook szakértője. Sonderby ezúttal is hangsúlyozta, hogy a Facebook rendszerében nincsenek olyan hátsó kapuk vagy egyéb megoldások, amelyek révén a kormányzati szervek közvetlenül hozzáférhetnének a felhasználói adatokhoz.
 
A Facebookot nem kizárólag adatigénylések kapcsán keresik meg a hatóságok. Sonderby példaként említette, hogy 2015 novembere után 32 ezer olyan fényképet kellett letiltaniuk Franciaországban, amelyek a párizsi támadásokkal voltak összefüggésbe hozhatók, és megsértették a francia jogszabályokat, illetve az emberi méltósághoz való jogokat.
 
  1. 4

    A Firefox legújabb kiadása számos sebezhetőséget orvosolt.

  2. 4

    A CrushFTP fejlesztői egy biztonsági rést foltoztak be.

  3. 4

    A GNU C Library kapcsán egy veszélyes biztonsági résre derült fény.

  4. 4

    A Microsoft Edge legújabb verziója számos sebezhetőséget szüntet meg.

  5. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  6. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  7. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  8. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  9. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  10. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség