A hiba, amely lavinát indított el az informatikában
Nyilatkozott az a fejlesztő, aki az OpenSSL-ben felfedezett Heartbleed hibát vétette. A történtek azonban jóval túlmutatnak egyetlen fejlesztő felelősségén.A Heartbleed hiba az elmúlt két hétben sok munkát adott az informatikusoknak, a fejlesztőknek és egyes gyártóknak. Az OpenSSL-ben feltárt súlyos hiba ugyanis alapvetően érintette megannyi weboldal, webes szolgáltatás, valamint informatikai és mobil eszköz biztonságát. A hibajavítások az alkalmazásokhoz, készülékekhez folyamatosan érkeztek és érkeznek mind a mai napig, de abban minden szakember egyetért, hogy ez a sérülékenység még sokáig kísérteni fog.
A bankok, az elektronikus kereskedelemmel foglalkozó cégek, a webes szolgáltatók, valamint minden olyan szervezet, amely a titkosított (HTTPS) kommunikációhoz használja az OpenSSL-t, igyekezett mihamarabb javítani a hibát. Jó példa erre a Yahoo!, amelynek szintén gyorsan kellett reagálnia, hiszen egyebek mellett a Yahoo Mail és a Yahoo Messenger is egy csapásra kiszolgáltatottá vált. Ugyanakkor voltak olyan vállalatok is, amelyek részben megúszták a problémákat. A Microsoft jelezte, hogy az Office 365 és az Azure platformját nem érinti a sebezhetőség, mivel azok nem az OpenSSL implementációjával működnek. Ugyanakkor rávilágított arra, hogy az Azure-ban hosztolt kiszolgálókra telepített OpenSSL példányokat mindenképpen felül kell vizsgálni, és szükség esetén frissíteni kell azokat.
"Vagy félmillió weboldal sebezhető, beleértve az enyémet is" - mondta Bruce Schneier, a neves biztonsági szakértő. "Ez egy katasztrofális hiba, mivel bárki számára lehetőséget ad arra, hogy interneten keresztül kiolvassa az érintett rendszerek memóriájának tartalmát" - tette hozzá a szakember. Tatu Ylonen, az SSH (Secure Shell) atyja pedig leginkább amiatt fejezte ki aggodalmát, hogy a biztonsági rés kihasználásával a támadók hozzáférhettek privát kulcsokhoz, amik révén a teljes kommunikációt, adatforgalmat lehallgathatták, visszafejthették egy-egy sebezhető szerver vonatkozásában.
"Egy triviális hiba"
Ahogy a Heartbleed egyre nagyobb port kavart, úgy szerették volna mind többen tudni azt, hogy a sérülékenység miként kerülhetett bele egy ilyen széles körben használt kódba. A kíváncsiságot pedig az is tetézte, hogy a sebezhetőség már két éve jelen volt az OpenSSL egyes kiadásaiban, vagyis az egész világ szeme láttára veszélyeztette a rendszereket. Végül Dr. Robin Seggelmann német fejlesztő vállalta magára a felelősséget, de azt határozottan tagadta, hogy a biztonsági rést szándékosan ejtette volna a kódon.
"Azon dolgoztam, hogy javítsam az OpenSSL-t. Számos hibát orvosoltam, valamint új funkciókat fejlesztettem. Az egyik új szolgáltatás implementálása során azonban hibáztam, amikor elmulasztottam ellenőrizni egy változó hosszát" - nyilatkozta Seggelmann. Véleménye szerint egy triviális, közönséges hibát vétett, de pontosan tisztában van azzal, hogy mindez milyen következményekkel járt. Közben az is kiderült, hogy a problémás kód a közzététele előtt egy ellenőrzésen is átesett, amit Dr. Stephen Henson végzett, de a hibát ő sem vette észre.
A tanulságok
A Heartbleed kapcsán megszólaló biztonsági szakemberek körében Seggelmann nyilatkozata után sem kezdődött el a vádaskodás és az ujjal mutogatás. Sokkal inkább a tanulságok leszűrésére helyeződött a hangsúly, ami hosszútávon mindenképpen előnyös. A kialakult helyzet ugyanis azt is feltételezte, hogy a sebezhetőség nagyon sok kézen ment keresztül anélkül, hogy az nyilvánosságra került volna. A gyártók pedig szó nélkül integrálták az OpenSSL-t a termékeikbe, és ilyen módon az ő ellenőrzéseiken sem akadt fent a hiba.
Glenn Dodi, a ThreatTrack Security kutatócsoportjának vezetője kifejtette, hogy minden szoftverben voltak és vannak hibák. "Csak idő, erőfeszítés és pénz kérdése, hogy valaki sebezhetőséget találjon a szoftverekben, hiszen azokat is emberek hozzák létre" - vélekedett Dodi. Majd hozzátette, hogy a nyílt forráskódú technológiákat hatékonyabban kellene támogatni. "Talán ha az OpenSSL is több támogatást kapott volna, akkor a hiba előbb napvilágra kerül" - mondta a szakember.
Wayne Jackson, a Sonatype elnök-vezérigazgatója is felszólalt a hiba kapcsán. Ő is arra az álláspontra helyezkedett, hogy a történteket egy "egyszerű" programozói hiba okozta. A tanulság azonban az, hogy a szoftverintegráció drámaian alábecsült, nem megfelelően finanszírozott terület. Emellett a nyílt forráskódú megoldások biztonsági vonzatait sem sikerül mindig a helyükön kezelni, pedig ezekre óriási szerep hárul. "A nyílt forráskód mindenhol jelen van. Az összes modern szoftver valamilyen mértékben ezekre épül" - hangsúlyozta a szakember utalva arra, hogy egy hibás kód mekkora lavinát tud elindítani.
-
A ClamAV egy fontos hibajavítást kapott.
-
A Cisco Meeting Management esetében egy kritikus veszélyességű hiba megszüntetésére van szükség.
-
39 biztonsági javítást érkezett a MySQL-hez.
-
Az Oracle két biztonsági javítást készített a Java SE-hez.
-
Az Oracle idei első frissítései öt hibajavítást tartalmaznak a Database Serverhez.
-
Az Oracle két biztonsági rést foltozott be a VirtualBoxon.
-
A FortiWeb egyik összetevője egy SQL injection hibát tartalmaz.
-
A Nextcloud fejlesztői számos biztonsági rést foltoztak be.
-
A Fortinet két biztonsági hibáról adott tájékoztatást.
-
Egy adatlopásra módot adó hibára derült fény a Zulip Serverben.
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük?
Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen.