A FREAK lehet 2015 legdurvább sebezhetősége
Újabb súlyos biztonsági gyengeségre derült fény. A sebezhetőség rengeteg számítógépet, mobil eszközt és beágyazott rendszert tehet védtelenné a lehallgatásokkal és az egyéb internetes támadásokkal szemben.
Amikor a titkosított kommunikációs kapcsolatokban kulcsszerepet betöltő SSL/TLS protokollok, illetve az azokat támogató alkalmazások kapcsán biztonsági résre derül fény, akkor az általában komoly aggodalmat vált ki a szakmában. Ez persze nem csoda, hiszen az egy évvel ezelőtt feltárt - OpenSSL-ben kimutatott - Heartbleed sebezhetőség, valamint a szintén tavaly nagy hírverést kapott POODLE sérülékenység ékes bizonyítékát adta annak, hogy miként válhatnak egy csapásra weboldalak, eszközök millió teljesen kiszolgáltatottá a külső támadásokkal szemben.
A legújabb SSL/TLS sebezhetőség - hasonlóan az előbbiekben említett biztonsági résekhez - nem új keletű problémára vezethető vissza. Oly annyira nem, hogy a FREAK (Factoring RSA Export Keys) névre keresztelt sérülékenység története tulajdonképpen az 1990-es években kezdődött, amikor az amerikai export korlátozások miatt a fejlesztőknek gyengébb titkosítási eljárásokat is be kellett építeniük az alkalmazásaikba, legalábbis, ha azt akarták, hogy a szoftvereik bejárják a világot. Ekkor az SSL-be bekerült egy olyan üzemmód, amelynek révén 512 bites - akkor még viszonylag erősnek számító, de ma már kifejezetten gyenge - RSA kulcsokkal lehetett megvalósítani a kommunikáció védelmét. A FREAK erre az úgynevezett "export módra" épül, amely főként kompatibilitási okok miatt az elmúlt évtizedben sem került ki az SSL-implementációk többségéből.
Az újonnan kidolgozott támadási lehetőségről beszámoló kutatók tulajdonképpen arra jöttek rá, hogy egyes eszközök, szoftverek rávehetők arra, hogy ezt a gyenge titkosítási eljárást használják még akkor is, ha alapértelmezésként amúgy jóval biztonságosabb módon teremtenének kapcsolatot egymással. Ennél fogva az elkövetőknek jóval könnyebb a dolguk, amikor titkosított adatforgalmat akarnak lehallgatni vagy manipulálni.
Prémium előfizetéssel!
-
11 biztonsági javítás érkezett a Thunderbird alkalmazáshoz.
-
A Citrix XenServerhez egy biztonsági frissítés vált elérhetővé.
-
A Microsoft Edge két biztonsági hiba miatt kapott frissítést.
-
A WordPress kompatibilis Forminator bővítmény súlyos biztonsági hibát tartalmaz.
-
A Graylog esetében egy biztonsági hiba megszüntetésére nyílt lehetőség.
-
A Tenable Nessus három biztonsági frissítést kapott.
-
Az Apache Hive fejlesztői egy biztonsági hibát javítottak.
-
A Google Chrome egy kritikus veszélyességű, nulladik napi biztonsági rést foltozott be a Chrome webböngészőn.
-
A Cisco két súlyos sérülékenységet szüntetett meg az Identity Services Engine-ben.
-
A Python öt biztonsági hibajavítással lett gazdagabb.
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen más módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Az ESET kutatói átfogó elemzést tettek közzé a zsarolóvírus ökoszisztémában bekövetkezett jelentős változásokról, különös figyelmet fordítva a domináns RansomHub csoportra.
OLDALUNK
RSSImpresszum
Hirdetési információk
Adatvédelem
Felhasználási feltételek
Hozzászólási szabályzat