A fiatalokat vették célba a zsaroló kiberbűnözők

A felhasználók megzsarolására és komoly rombolásra képes kártékony programok készítőinek látókörébe egyre inkább a fiatal korosztály kerül. Ezért a játékos kedvű felhasználóknak is mind óvatosabbnak kell lenniük.
 

Miközben a hírhedt CryptoLocker, CryptoWall és a hasonló kártékony programok folyamatosan fejlődnek, aközben új, de hasonló célokat dédelgető károkozók is felütik a fejüket. Ezeknek pontosan az a céljuk, mint az elődjeiknek: titkosítani a fertőzött számítógépeken található értékes állományokat, majd megzsarolni a felhasználókat a helyreállításhoz szükséges információkkal. Az ilyen jellegű trójai programok már eddig is komoly pusztítást okoztak mind az egyéni, mind a vállalati felhasználók körében. Azonban a legutóbb felfedezett, TeslaCrypt névre keresztelt kártevő egy új célcsoportot szemelt ki magának.

Új célcsoport

A TeslaCrypt készítői vélhetőleg alaposan feltérképezték azt a "piacot", amelyre betették a lábukat. Végül arra a megállapításra juthattak, hogy van egy olyan felhasználói szegmens, amit még más károkozókkal eddig az alvilági társaik nem fedtek le. Így az új célcsoportjukká a fiatalok váltak, akiknek a körében a zsaroló programok eddig nem tudtak olyan mértékű károkat okozni, mint azt a csalók szerették volna. Ennek pedig az az oka, hogy a játék céljára használt otthoni számítógépeken gyakran nincsenek olyan kritikus üzleti dokumentumok, amelyekért érdemes lenne kifizetni a követelt váltságdíjat. Sőt a fiatalok sokszor a fényképeiket, videóikat is a Facebookon, YouTube-on kezelik, így a helyi számítógépeken való adattikosítás kisebb valószínűséggel okoz helyreállíthatatlan problémákat. A TeslaCrypt viszont már e felhasználói csoport berkein belül is nagyon komoly bosszúságot képes okozni.

Az új zsaroló program jelenleg elsősorban feltört, WordPress alapú weboldalakon keresztül terjed. Amennyiben a felhasználó meglátogat egy ilyen weblapot, akkor egy átirányítás következik be egy másik oldalra. Ezen az Angler nevű exploit kit is megtalálható, ami ezúttal a Flash Player januárban felfedezett egyik hibáját, valamint az Internet Explorer egy korábbi sebezhetőségét használja ki. Vagyis azok a számítógépek különösen veszélyeztetettek, amelyek nem tartalmazzák a biztonsági frissítéseket. 


A zsaroló üzenet - Forrás: Emsisoft

Amikor a TeslaCrypt felkerül egy PC-re, akkor azon feltérképezi a fájlokat, és azonnal elkezdi (AES-algoritmusokkal) titkosítani a számára meghatározott kiterjesztésekkel rendelkező állományokat. A trójaihoz tartozik egy olyan lista, amely 185 különféle kiterjesztést tartalmaz. A károkozó ennek alapján választja ki azokat az állományokat, amelyeket kompromittál. A szokásos dokumentumok, multimédiás állományok, adatbázisok mellett a következő játékokhoz tartozó fájlokat is használhatatlanná teszi: Call of Duty, Diablo, Fallout, Minecraft, Warcraft, F.E.A.R, Assassin's Creed, Resident Evil, World of Warcraft, League of Legends, World of Tanks. Továbbá kódolja a Unity3D, az Unreal Engine és az RPG Maker állományokat. Amint végez a titkosítással, akkor megjelenít egy ablakot, amelyben közli a követeléseit. Jelenleg 1,5 bitcoint vagy 1000 dollárt vár az áldozatoktól. Emellett lehetőséget ad arra, hogy egy meghatározott weboldalra való feltöltést követően egy állomány helyreállíthatóvá váljon, bizonyítván a felhasználónak azt, hogy van remény.


Így lehet feltölteni egy fájlt dekódolásra - Forrás: Emsisoft

A TeslaCryptet eddig mélyrehatóan vizsgáló Emsisoft és Webroot biztonsági cégek szerint ezúttal sem célszerű teljesíteni a követeléseket, ugyanis a mindenféle ígéret ellenére semmi garancia nincs arra, hogy a csalók valóban átadják a helyreállításhoz szükséges információkat. Sőt még fel is bőszülhetnek a fizetések hatására. Ennél biztosabb megoldás a naprakészen tartott védelmi alkalmazások használata, valamint a biztonsági mentések rendszeres készítése. A mentéseket tartalmazó adathordozókat célszerű a védett számítógépektől távol tartani, és csak a mentések vagy helyreállítások alkalmával csatlakoztatni azokat a PC-hez.
 
  1. 4

    Kritikus fontosságú hibajavítás vált elérhetővé a ChromeOS-hez.

  2. 3

    A ClamAV kapcsán egy közepes veszélyeségű sebezhetőségre derült fény.

  3. 3

    Az IBM két sebezhetőségről számolt be a WebSphere Application Server kapcsán.

  4. 3

    Az Oracle 71 hibajavítást adott ki az Oracle Linux operációs rendszerhez.

  5. 4

    Több mint egy tucat biztonsági javítással bővült a Google Chrome.

  6. 4

    Letölthető a VirtualBox legújabb kiadása benne 13 biztonsági javítással.

  7. 4

    Az Oracle nyolc olyan biztonsági résről számolt be, amelyeket a Database Server kapcsán kellett orvosolnia.

  8. 4

    A MySQL három tucat biztonsági frissítéssel gyarapodott.

  9. 4

    Az Java több mint egy tucat biztonsági frissítést kapott.

  10. 3

    A Microsoft három biztonsági rést foltozott be az Edge webböngészőn.

Partnerhírek
Amikor a gyerekünk hangján követelnek tőlünk pénzt

Minden szülő legrosszabb rémálma felvenni egy ismeretlen számról érkező hívást, és azt hallani, hogy a gyermeke segítségért kiált.

Romantika helyett átverés Valentin-napon?

Az online társkeresés elterjedésével alapjaiban változott meg az emberek közötti kapcsolatteremtés.

hirdetés
Közösség